Yapılandırma

Tarih

Danışmanlık vermemizi isteyen şirket ülkenin en önde gelen makine ithalatçılarından birisiydi.
Kurucusunun azmi, mütevaziliği, dürüstlüğü ve mücadele gücü ile nerede ise yoktan var olmuştu.
Sektördeki üreticilerin güvenini kazanması kolay olmamıştı. Ama tek ithalatçısı olduğu makinelerin kalite, ve uzun ömürlülüğü sayesinde yıllar içerisinde sektöründeki en büyük şirketlerden birisiydi artık.
Çalıştırdığı insan kaynakları ve yönetim kadrosunun yeniden gözden geçirilmesi sonrasında yeni bir yol haritası çıkarılmasına ihtiyaç duyuyordu. Sağ olsun; yıllar içerisinde yaptığım işler hakkında ki olumlu duyumları ve tanıştıktan sonra da bana karşı olan güvenini sağlamlaştırmış olmalı ki beni ve iş ortağım danışman arkadaşımı kendi danışmanları olarak davet ederek şirketini dışarıdan incelememizi ve bir yol haritası çıkarmamızı istedi.
Öncesinde tabi ki şirket ve yönetim yapısı üzerine saha çalışmalarımızı ve araştırmamızı yaptık ve toplantı günü yönetim kadrosu ile tanışmanın heyecan ve merakını içimizde fazlası ile hissederek, genel merkezlerinin yolunu tuttuk.
Bu noktadan sonra şirketin başkanına gelin Ahmet bey diyelim.
Ahmet bey bizi çok içten karşıladı çay kahve ikramı güzel bir sohbet derken sekreterine toplantı odasının hazırlanması ve yönetim kurulu üyeleri hazır olunca da haber vermesini istedi.
Beraber toplantıya geçtik. Kızı ve diğer iki oğlu ile beraber toplam dört kişilik bir yönetim kadrosu vardı karşımızda. Kendisi şirketin Başkanı olarak hem çok karizmatik hem de otoriter bir yapı ile masanın başındaki yerini aldı. Bir tarafına beni diğer tarafına da iş ortağım danışman arkadaşımı aldı. Masanın diğer başında genel müdür olarak görevlendirdiği büyük oğlu, onun sağında personel müdürü kızı ve solunda da satışta çalışan henüz bir rütbe! takmadığı küçük oğlu yerini almıştı.
Ahmet bey mevcut ortamı sarsmadan , sevgili çocuklarını da birbirine düşürmeden şirketini yeniden nasıl yapılandıracağını daha net belirlemek, belki de kendine ve eşine ayırabileceği kıymetli zamanları ortaya çıkarmanın hayalinde idi.
Sohbet ettik hep beraber, şirketten beklentileri ve hedefler üzerinde konuştuk bir süre. Yönetimde bulunan çocuklarının karakterlerini biraz anlamaya ve nasıl iletişim kurabileceğimizi anlamaya çalıştık.
Ahmet beyin kırmadan dökmeden yapabilir miyim diye öncesinde bizimle paylaştığı fikirlerini düşünüp, zaman kaybetmemek ,işi gereksiz uzatmamak, tepki alacaksam da daha işin başında büyük resmi ortaya tüm çıplaklığı ile koymanım daha doğru olacağına karar verdim.
Ortamı başında bizzat sarsmalıydım.
Uygun anı bekleyip Ahmet beye döndüm ve ’’ ağabey eşinizle biraz daha çalışıp neden bir finans müdürü ve pazarlama müdürü de yapmadınız? ’’ dedim.
Ortam bir anda değişti, Ahmet bey çocuklarının karşısında ilk defa başkanlık değil babalık refleksi ile yaşam özeline müdahale edildiği ve bu konunun konuşulacak yerinin orası olmadığı düşüncesi ile bana dönerek buna sen karar veremezsin Suat bey toplantı bitmiştir dedi.
Yine de tüm nezaketi ile bizi kapıya kadar uğurlamaktan da imtina etmedi. Danışman arkadaşımsa belki de birkaç ay sürecek ve saat/dolar olarak alacağımız ücretin hayalinin darmadağın olmasının verdiği hayal kırıklığı ile onu evine bırakana kadar benimle yol boyu bir daha konuşmadı .Bense, biraz şüphe ile karışık doğru bir iş yaptığımı düşünüyordum.
Aynı gün karışık, gidip gelen olumlu olumsuz düşüncelerim ile gün bitmek bilmedi gece yarısı yatmak için yatak odama yöneldiğim anda telefonum çaldı. Arayan Ahmet beydi. Tüm gün kendisinin konuyu düşündüğünü ve yeniden beni görmek istediğini söyledi. Ertesi gün öğle yemeğinde Bakırköy sahilindeki Gelik restoranda baş başa yemekte buluşmak üzere randevulaştık.
Erken gelmişti. Diğer masalardan nispeten izole olarak seçtiği masadan kalktı. Güler bir yüz ve bir karara varmanın verdiği iç huzuru ile sarıldı bana. Oturur oturmaz toplantı sonrasında verdiği cevabın aslında çocuklarına karşı bir babalık mesajı olduğunu söyledi. Ailesini koruma refleksinin şirketinin geleceğini güvence altına almak yerine tehlikeye atarak olası ölümü halinde de iş hayatı ve aile hayatının iç içe girmesi yüzünden her şeyin darmadağın olacağını bildiğini ama bunu ailesi ile o ana kadar paylaşmaya nedense cesaretinin olmadığını söyledi.
O nedenle bana sorduğum densiz! sorum için bir kez daha teşekkür etti. Benden sonra kendi aralarında toplantıya devam etmişler hepsi içini dökmüş ve sonunda aile hayatı ve iş hayatının ayrılması için günün o gün olduğuna ortak karar vermişlerdi.
Benim sorum aslında yapının özeti idi. Çocuklarının hayata bakışlarını araştırmış, beklentilerini ve birbirleri ile olan ilişkilerini sorgulamış şirkete eleman alırken dahi kimlerin sürecin içerisinde olduğunu bilerek gitmiştik. Yapının sağlığına kavuşması için takip eden bir yıl içerisinde yaptıklarımızı burada daha fazla detaya girmemek adına özetleyeyim.
Bir oğluna başka bir sektörde iş kurduk hayalindeki iş olduğu ve kurarken finansal sıkıntı yaşamadan severek çalıştığı için çok başarılı oldu. Diğer oğlunu eğilimleri paralelinde yurt dışı eğitim ve ithalat yapılan şirkette her hangi bir beyaz yaka gibi çalışıp profesyonel hayatın dinamiklerini daha iyi anlayarak, çalışarak dönmesi için gönderdik ama o halen orada üst düzey bir yönetici olarak hayatına devam ediyor. Gittiği ülkeden bir kızla evlendi ve iki kızı ile güzel bir hayatları var. Kızı ise halen şirketi yönetmeye devam ediyor.
Yeniden yapılandırmamız sonrası, şirket içerisinden ve dışarıdan katılan yönetici kadrosu ile daha istikrarlı ve sürdürülebilir bir yönetim kadrosuna sahip. İnsan kaynağı sürekli iş değerlendirmeleri ile canlı tutuluyor.
Nitelikli ve şirkete değer katan ustasından formenine kadar gereken her insan kaynağından fazlasına yer verilmiyor.Rekabete ve denetime açık yapıları ile daha da çok büyüdüler. Ahmet bey de ilerleyen yaşında başardıklarından mutlu ve onursal başkan olarak halen işlerin seyrini keyifle takip ediyor.
Aile şirketleri üzerine yüzlerce makale, araştırma, yorum okumuş ya da o şirketleri gözlemlemiş olabilirsiniz.
Zorluklarla kurulmuş ve sonunda başarıya ulaşmış da olsa aile şirketlerinin tarihsel süreçlerine baktığınızda eğer doğru adımlar atılmaz ise genel de olan ise aşağıdaki sürece doğru evrilir.
Büyükbaba kurar.
İsteksiz oğlu tüketir.
Torun ise güzel sanatlara yönelir.

Yazarımızın Özgeçmişi
Gazi Üniversitesi -İşletme ve Yönetim Lisans Eğitiminden sonra Unilever, Tim Group, Viko Elektrik ve Elektronik, Ülker, Savola ve Karsan şirketlerinde üst düzey yöneticilik ve Genel Müdürlük yapmıştır. CEO Club Türkiye /CAPITAL, GM Club gibi organizasyonlarda görev almıştır. -ACC -Uluslararası Koçluk Federasyonu Adler Internatıonal /ICF Internatıonal sertifikasyonlara sahiptir. Halen Şirketlere ve Üst düzey yöneticilere koçluk, mentorluk ve danışmanlık yapmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medyada Paylaş

Popüler Yazılar

Bunları da sevebilirsiniz
Bunları da sevebilirsiniz

El İşi Üretiminin Bugünü ve Geleceği

Türkiye, zengin kültürel mirası ve el sanatları geleneği ile...

Yapay Zeka Dönüşümlerine Liderlik Etmek

Yapay zeka (YZ) teknolojileri iş dünyasını hızla dönüştürürken, kurumsal...

Duygusal Emek

Günümüz çalışma hayatında, fiziksel ve zihinsel emeğin yanı sıra,...

Satış Ekibi Önceliklerini Doğru Belirlemek

Satış stratejisi belirlenirken satış ekibinin önceliklerini doğru tasarlamak, başarılı...