Bilgi ve Duygu yönetimi

Tarih

Internet icat olalı çok zaman geçmedi. İnsanoğlunun bilgi ve olayları , aklın almayacağı bir hızda paylaşma arzusu nedeni ile dünyanın her yerinde bilgisayar kullanıcıları her saniye milyonlarca platforma bilgi yüklemeye devam ediyor.
Uzak değil yirmi yıl öncesinde insan beyni uyanıkken gün içerisinde yüzlerle ifade edilen uyarıcı ile uyarılıp farkındalığını ve kapasitesini artırırken bugünse milyonlarca gerekli, gereksiz uyarıcı ile, bloke olma durumuna gelebiliyor.
Öyle ki arama motorlarına bir kelime yazıp giriş tuşuna bastığınızda ekranınıza gelen yüzlerce başlıktan birini alıp kullanıyor ya da sorunuzun cevabına ulaşabiliyorsunuz.
Yetmez ; artık AI/Yapay Zeka programları ile de ihtiyacınız olan her konuda hızlı ve üzerinde biraz düzeltme yaparak her şeyi kendiniz yapabiliyor durumdasınız.
AI Programı Çözüm önerisi Muhtemel Tehdit
ChatGPT Her şeyi çözer Yöneticiye gerek var mı?
Kaiber Video oluştur Yönetmene gerek kaldı mı?
Runway Video düzenle Yapımcıya gerek kaldı mı?
Notion Her şeyi not al Sekretere gerek kaldı mı ?
Copy ai Her şeyi Yazdır Word e ne gerek var ?
Leiapix Converter 3D hediye oluştur Eski printer a iş kalır mı?
Fliki Reels Oluştur Herkes medya yöneticisi
Adobe Podcast Sesini Düzenle Herkes şarkıcı, hatip.
Midjourney Resim Oluştur Herkes fotoğrafçı,Ressam
Bütün bu hızlı değişim ve uygulamalar içerisinde ve bu kadar bilgi ve tecrübe akıp giderken özellikle yeni nesil gençliğini en çok endişelendiren soru belki de;
Ben Nasıl Büyük Adam olucam ?
Boş verin büyük adam olma gayretini, mücadelesini. Her sabah kalkıp büyük adam nasıl olunur sorusunun cevabını bulmak için bitmek tükenmez bilmez şekilde kendinize zihni sorular sorup zihninizi rölantide çalıştırıp bir hedefe ulaşamamak yerine.
İyisi mi yaptığınız iş her ne ise? O işin en iyisi olmaya odaklanın. O İşin uzmanı olun.
O zaman göreceksiniz ki siz uzmanlaştıkça siz birilerini aramak yerine, birileri sizi aramaya başlayacak.
Farkına vardıysanız yukarıdaki tüm Yapay Zeka/AI uygulamaları hep belirli bir konuda çözüm önerisine odaklı programlar.
Yapay zekanın ilk evrelerinde datayı insanlar yapay zeka programlarına yükleyerek sonuca ulaşmaya çalışırken , şimdilerde üretilen yapay zeka programları benzer kelime, konu ve uygulamalar içerisinden datayı kendisi çekerek sonuç oluşturacak metin yada süreçleri hazırlıyor. Ama şimdilik hepsinin ortak tek bir özelliği var.
Kesinlikle tek bir konuda çözüm üretmeleri.
Günümüzde bu kadar hızlı akan ama farkında olmadan bizleri hazıra alıştıran sosyal medya çöplüğünden bir an evvel başımızı kaldırmamız atacağınız ilk doğru adım olabilir mi?
İkinci adım ise yazılı, görsel veya canlı kaynaklardan sizleri besleyecek araştırma, okuma ve incelemeler ile uzmanlaşmanıza katkı sağlayacak her etkinliğin içerisinde olabilmektir belki de.
Bilgi alışınızı yönetebilirseniz duygularınızı da daha rahat yönetebilirsiniz.
Her konuda gereksiz yere çok düşünerek değil, gerekli olan konularda daha fazla düşünerek çalışmak her zaman önümüzü açan en önemli çalışma prensibi olmuştur. Yaşamak her yönüyle adım adım, üst üste bina edilen uzmanlıkların evrilmesi ile bizleri hedeflerimize ulaştırırken, yaşamaktan çalışmaktan keyif almamızı sağlıyor.
Bu noktada üzerinde durmanız gereken bir başka bakış açısı ise nerede çalışırsanız çalışın egolarınızı şişirerek yaptığınız işte yalnız vazgeçilmezin kendiniz olduğu düşünmeyin. Yukarıda saydığım birkaç AI programı veya bunlara benzer binlerce yada milyonlarcası bile şimdilik sadece belirli konularda tekler yada vazgeçilmezler ve size çözüm kolaylığı sağlıyorlar.
Ama yakın gelecekte birbirleri ile iletişime sokulacak benzer AI programları ile aranılan ortak çözümlere daha kolay ulaşılıyor olacak.
İşte o zaman sadece işinin uzmanı olarak çalışan uzman profesyonellerin bu programları kendi hizmetkarları gibi kullanarak kendi branşlarında ilerlemeleri mümkün olabilecek.
İş hayatının bir parçası olmayı hayatınız boyunca keyifle yaşamak ne kadar uzman olduğunuzla bu kadar ilgiliyken sahip olduğunuz bilgileri hemen şimdi gözden geçirmeye başlayın derim.
İşinize yarayacak olanlar üzerinde odaklanarak çalışmaya başlayın. Zorda olsa keyif alarak çalışmayı seçin.
Büyük adam olmak, gelecek zamanın mevzusu olarak yerinde dursun.
Bugünün mevzusu, gereksiz bilgi akışını takip ederek duygularımızı karmaşık hale getirmek yerine kendi konularımıza odaklanıp uzman olmak üzere çalışmak olsun.
Keyifli çalışmalar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medyada Paylaş

Popüler Yazılar

Bunları da sevebilirsiniz
Bunları da sevebilirsiniz

El İşi Üretiminin Bugünü ve Geleceği

Türkiye, zengin kültürel mirası ve el sanatları geleneği ile...

Yapay Zeka Dönüşümlerine Liderlik Etmek

Yapay zeka (YZ) teknolojileri iş dünyasını hızla dönüştürürken, kurumsal...

Duygusal Emek

Günümüz çalışma hayatında, fiziksel ve zihinsel emeğin yanı sıra,...

Satış Ekibi Önceliklerini Doğru Belirlemek

Satış stratejisi belirlenirken satış ekibinin önceliklerini doğru tasarlamak, başarılı...