Deepfake’ler: Gerçek ve Hayal Arasındaki İnce Çizgi

Tarih

Deepfake, “derin öğrenme” ve “sahte” kelimelerinin birleşiminden oluşan bir terimdir. Yapay zeka ve makine öğrenimi tekniklerini kullanarak, insan yüzlerinin ve seslerinin gerçekçi sahtelerini oluşturmaya olanak tanır. Bu teknoloji, son yıllarda oldukça popüler hale geldi ve birçok farklı alanda kullanılmaya başlandı. Bu ise birçok soruyu beraberinde getirdi: Deepfake’ler nereden geldi? Nasıl kullanılırlar? Nasıl ayırt edilebilirler?
Deepfake teknolojisi aslında yeni bir olgu değil, ilk örnekleri 1990’larda ortaya çıkmaya başladı. İlk deepfake’ler, film ve video oyunlarında özel efektler oluşturmak için kullanılmıştı. Ancak, son yıllarda yapay zeka ve derin öğrenmedeki gelişmeler bu teknolojiyi çok daha ulaşılabilir ve kolay kullanılabilir hale geldi.
Deepfake’lerin asıl patlaması 2017 yılında, “Deepfake” isimli bir Reddit forumunun ortaya çıkmasıyla gerçekleşti. Bu forumda, kullanıcılar deepfake videolar paylaşmaya ve bu teknolojiyi geliştirmeye başladılar. Artık, basit bir bilgisayar ve internet bağlantısı ile bile deepfake üretmek mümkün hale geldi.
Git gide gelişen bu teknolojinin kullanım alanları film ve oyunlarla sınırlı değil. Eğitimde tarihi olayları canlandırmak veya karmaşık kavramları görselleştirmek için, tıpta cerrahi prosedürleri simüle etmek veya hastalara yeni tedavi yöntemlerini göstermek için, iş dünyasında ise kurumsal ve bireysel müşterilere elde edebilecekleri hizmeti gözlerinde canlandırmak için (örneğin bir seyahat acentası tarafından müşterilerine kendilerini pazarlanan tatil yöresinde göstermek için) kullanılabilir.
Fakat her teknoloji gibi, Deepfake’in de karanlık bir yüzü var. Siber suçlar, (derin sahtecilik: sahte kimlik ve belgeler oluşturmak, kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık, siber zorbalık vb.) yanlış bilgi yaymak, propaganda yapmak, itibar suikastları düzenlemek ve sahte haberler oluşturmak için kullanılabilir. Özellikle deepfake videolar, siyasi figürleri veya ünlüleri hedef almak için kullanılıp toplumda huzursuzluk ve güvensizlik yaratabilir.
Neredeyse bütün sosyal medya platformlarında Deepfake’lere rastlamak mümkün. Bazılarını tamamen Deepfake paylaşımlara adanmış ve bunu tüm içeriklerinde belirten kullanıcılar, bazılarını ise amatör kullanıcılar paylaşmakta. Fakat dolandırıcılık ve dezenformasyon amaçlı paylaşımlar da her yerde. Geçen yıl, X(Twitter) üzerinden, onaylanmış hesaplarca Pentagon’a bir saldırı olduğu haberi çıkarıldı ve Deepfake resimlerle paylaşıldı. Başka hesaplar ve platformlarda da bu haber daha çok yayılmaya çalışıldı. Yerel yönetim birimleri ve güvenilir haber kaynaklarının çabuk bir şekilde bu haberleri yalanlamalarına rağmen, bu durum paniğe ve borsada düşüşe yol açtı.
Peki statüsü belirtilmemiş Deepfake’leri gerçek içeriklerden nasıl ayırt ederiz? İyi yapılmış Deepfake’leri ayırt etmek güç olabilir fakat belli noktalarda hala kendilerini ele vermekteler. Aydınlatma ve gölgelendirme tutarsızlıkları olabilir. Yüzdeki kusurlar da Deepfake’leri ele veren faktörlerden biridir, göz kırpma ve dudak senkronizasyonu gibi unsurlarda ayırt edici olabilir. Vücut dili tutarsızlıkları da sadece yüzün odak olmadığı Deepfaker’de kişinin vücut dili söyledikleriyle örtüşmeyebilir.
Ünlü kişilerin olduğu içerikler için bir görüntü araması da saptamada yardımcı olabilir. Deepfake’ler derin öğrenmeye dayandıkları için öğrenme sürecinde var olan kaynakları kullanırlar. Görüntü aramaları karşımızdaki içeriğin aslında daha önceden yayınlanmış bir içerik baz alanırak yaratıldığını tespit etmede önemli bir kaynak olma potansiyeline sahiptir.
Deepfake’ler, birçok farklı alanda kullanılabilecek güçlü bir teknolojidir. Bu teknolojinin hem faydalı hem de zararlı kullanım alanları olduğunu unutmamak önemlidir. Bu nedenle, deepfake’lerin farkında olmak, onları nasıl ayırt edeceğimizi bilmek, karşılaştığımız içeriklerin kaynaklarını kontrol etmek ve bu teknolojiyi sorumlu bir şekilde kullanmak çok önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medyada Paylaş

Popüler Yazılar

Bunları da sevebilirsiniz
Bunları da sevebilirsiniz

El İşi Üretiminin Bugünü ve Geleceği

Türkiye, zengin kültürel mirası ve el sanatları geleneği ile...

Yapay Zeka Dönüşümlerine Liderlik Etmek

Yapay zeka (YZ) teknolojileri iş dünyasını hızla dönüştürürken, kurumsal...

Duygusal Emek

Günümüz çalışma hayatında, fiziksel ve zihinsel emeğin yanı sıra,...

Satış Ekibi Önceliklerini Doğru Belirlemek

Satış stratejisi belirlenirken satış ekibinin önceliklerini doğru tasarlamak, başarılı...