Daha İyi Olmanın Sıçrama TahtasıGüçlü Soru Sormak

Tarih

Öğrenmenin, düşünmenin, yeni ilişki kurmanın yolu soru sormaktır. Bu yazıda hayatınızda, iş yaşam dengenizde, fark yaratacak soruların önemini keşfedeceğiz. Başarılı insanlarla normal insanlar arasındaki fark, başarılı insanların daha iyi soru sormaları ve daha iyi cevap almalarıdır. Hayat kalitesi için, sorununda kaliteli olması gerekir.
İş Mükemmelliğini Yaratan Sorunun Gücüdür.
Ünlü yönetmen Steven Spielberg’in en çok sevilen filmi Titaniktir. Filmi bu kadar çok sevilmesini sağlayan, iş mükemmeliğinin temelinde, kendisine sorduğu güçlü sorular bulunmaktadır.’’Bu hikaye neden anlatılmalı? Bu sahneyi nasıl çekebilirim? Bu karakterin motivasyonu nedir? İzleyiciler nasıl tepki verecek? Teknolojiyi nasıl kullanabilirim? Eleştirmenler ne düşünecek?’’ Başarıyı tesadüf olmaktan çıkartan yaratıcı vizyon ve özgünlük, güçlü soruların etkisiyle olmaktadır.
“Bugün ne iyilik yapayım?” diye güne başlayan ve akşam ise kendi kendine “Bu gün ne iyilik yaptım?” diye soran Benjamin Franklin geldi aklıma. Taşıdığı kimlikleri için, hangi değerlerini bu sorularla besliyordu? Etki yaratan ve iz bırakan kimliklerinden bazıları şunlar. Yayımcı, yazar, mucit, filozof, bilim insanı, siyasetçi ve diplomat.
Güçlendirici Sorular, Farkındalık Yaratır.
Beynimizin gri maddesinin olduğu bölüm, istediğimiz cevapları bize verme gücü vardır. Yeni donanımlı bir bilgisayar aldığımızda ona uygun komutları verirseniz, içindeki verilere ulaşırsınız. Kendi içinizdeki verilere ulaşmanın gücüde sorulardan geçer.
Bizi sınırlayan duygu ve düşüncelerle yaşarken içinde bulunduğumuz durumu nasıl değiştirebiliriz? Başarıyı yakalamanın formülü nedir? Kendimize yalnızca, yeni bir soru sormaktır. Kendimizi sınırlayan, çözümsüz yapan, eksiği ve olmayanı bize gösteren, duygu ve düşüncelerden kurtulamamamızın sebebi, güçsüzleştirici sorular sormamızdan kaynaklıdır.
· “Bunu tekrar yapacak olsam neyi farklı yapardım?”
· “Bu projeye nasıl yardımcı olabilirim?”
· “Müşteri ben olsaydım ne beklerdim?”
· “Anlattığım özelliğin etkisini nasıl ölçebilirim?”
· ‘’Bu durumun görünmeyen mükemmel yanı nedir?’’
Hayatımızdaki her şeyi sorular saptar. Sorduğumuz sorular kadar, sormadığımız sorularda kaderimizi belirlemektedir. Sorular düşüncemizi değiştiriren fitili ateşler. A.Einstein, zaman ve mekan izafiyeti fikrini araştırdığında,’’Aynı andaymış gibi görünen şeylerin öyle olmaması mümkün mü?’’diye sordu.
Unutmayalım ki beynimiz, lambadaki cin gibidir. Size her istediğinizi verir. Potansiyelimizi keşfetmemizi sağlayacak sorular için, sadece lambayı elimize alıp ovalamamız gerekmektedir. Neyi ararsanız, onu bulursunuz.
Güzel cevap her zaman daha güzel soruya verilir. E.E. Cummings
Liderlik Farkı, Güçlü Soru Sormada Gizli
Kurumsal iş hayatımın bir döneminde Koçvari Lider olarak gördüğüm direktörümün odasına gittim. Projenin gelişimi konusunda düşüncesini öğrenmek istedim. Bana sorduğu güçlü soruların yarattığı etki ve amacı sonradan anladım. Sorduğu sorularla, özerklik duygumu beslerken, konu hakkında ustalaşmama ve gelişimime destek olmuştu. Asıl önemli olan ise çözümü kendim bulmamı ve sahiplenmemi sağlamasıydı. Bu bende, sorumluluk alanımı genişletme isteğimi, ortak amacı fark etmemi ve karar verme yetkinliğinin güçlenmesini sağladı.
Yöneticisi olduğunuz yerde, çalışanınıza sorularla çözümü bulmasını sağlıyor musunuz? Yoksa çözümü siz mi belirliyorsunuz? Enerji ve zaman kaynakları açısından baktığımızda beynimiz için hangisi daha kolay? Yöneticiler için defalarca deneyimlediği, ustalaştığı konular bir seçim yaratıyor. Ağırlıklı olarak çözümü söyleme, anlatma ve tepki verme seçimini öncelikli yapmaktayız. Sorumluluğun sizde olması, otomatik ve kısa yol olarak tepki vermeyi doğurmaktadır. Koçvari liderlik güçlü soruya, çalışanın gelişim yolculuğuna tutulan el feneri gibi bakmaktadır. Sinan Canan hocanın çok sevdiğim bir sözü var.’’Çocuklarınızın beyin gelişimi için, onlara meydan okuyun’’ Bir gün oğlum yeni bisiklet talebiyle yanıma geldi. Dedim ki ’’Bu talebin maliyetinin yarısını yapabileceğim. Diğer yarısı için bana çözüm yöntemi olarak ne öneriyorsun?’’ İnanın 1 sayfa dolusu beni ikna edecek çözümler ve sorumluluk alma isteği ile geldi. İş dünyasında da benzer durum var. Sorular, meydan okumak için el feneri görevi görür. Bırakın çözümü buldukları için sahiplenme gelişsin ve sorumluluğu üstlensinler.
Sorular Yüksek Performansı Nasıl Oluşturur?
Performans yönetiminde GROW tekniği, soruların gücünü kullanır. Gelişim yolculuğu için farkındalık ve sorumluluk yaratırken, yaratıcı ve becerikli olmaya katkı sağlar. Sorular, ihtimalleri ve vizyonu büyütürken, hedefe yönelik çözüm odağını artırır. Yargılayıcı değildir. Dikkati, düşünmeyi ve gözlemi zorlar. Destekleyici ve zorlayıcı olurken, aynı zamanda motive edicidir. Geri bildirim döngüsünü yaratır. Soruların gücüyle çözümü bulmasını sağlamak, sahiplenme ve sorumluluk alma isteğini artırır.
Müşterilerinizde de benzer etkiyi yaratırsınız. Farklı profildeki müşterileriniz için, önceden planlanmış, ihtiyacını ortaya çıkaran, netleştirme ve sorgulamasını sağlayan, bakış açısı kazanmasına katkı sağlayan, uygun soru kitiniz var mı? Spontan davranışlar ve sözlerle kaçırdığınız müşterilerden dolayı kaybınızı ölçe biliyor musunuz? Ölçemediğiniz ve yönetemediğiniz bu durum, sizin için tehlike çanı anlamına gelmektedir. Sorular yardımıyla müşterinize seçenekler sunduğunuzda, ihtiyaçlarına saygı duyma ve satın alma arzusuna ortak olma mesajı verirsiniz. Görüşme de küçük kontrolleri müşteriye versen izde, genel kontrolün elinizde olması gerekmektedir. Soru sorma ve etkin dinlemenin gücü burada devreye girer. Buda uzun soluklu bir ilişki için önemlidir. Özellikle satışın son sorusunu sormuyorsanız, ne sattığınızın hiçbir önemi yoktur.
“Aydınlatıcı olan cevap değil, sorudur.” Eugene Ionesco
Soru Sormak Daha İyi Lider Olmanıza Yardımcı Olabilir.
Liderler, kurumun pusulasıdır. Liderler, kurumun Neden’i bulmasını sağlarken, Nasıl olacağı yolculuğuna ışık tutandır. Yeniliği teşvik etme, stratejik düşünme, bağlantılar kurma, değişime yöne verme ve sürekli iyileştirmeyi teşvik için güçlü sorular sorarlar. Liderler, güçlü soru sorarak, empati yeteneklerine olan güveni pekiştirirler. Durum analiz yapabilme ve derinlemesine düşünme kasını güçlendirirler. Uzun vadeli hedefleri desteklerken, stratejik vizyonu geliştiriler. Cesaretlendirerek ve ilham vererek, öğrenme ve gelişme sürecini teşvik ederler. Kararlarında net ve etkili iletişim kurar, değişimi teşvik edici rehberlik yapmak adına güçlü sorular sorarlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medyada Paylaş

Popüler Yazılar

Bunları da sevebilirsiniz
Bunları da sevebilirsiniz

El İşi Üretiminin Bugünü ve Geleceği

Türkiye, zengin kültürel mirası ve el sanatları geleneği ile...

Yapay Zeka Dönüşümlerine Liderlik Etmek

Yapay zeka (YZ) teknolojileri iş dünyasını hızla dönüştürürken, kurumsal...

Duygusal Emek

Günümüz çalışma hayatında, fiziksel ve zihinsel emeğin yanı sıra,...

Satış Ekibi Önceliklerini Doğru Belirlemek

Satış stratejisi belirlenirken satış ekibinin önceliklerini doğru tasarlamak, başarılı...